Borsa’dan Telekom’a dava tehdidi

Borsa’dan Telekom’a dava tehdidi

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, ‘Türk Telekom’daki grev gibi abuk sabuk, algılaması zor bir nedenle bugün Türkiye’de milyarlarca doların döndüğü borsanın kapalı kalmasını anlamakta güçlük çekiyoruz’ dedi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının (İMKB) sabah seansının Türk Telekom kaynaklı teknik nedenlerle başlamaması ile ilgili olarak AA muhabirine açıklamada bulunan Bahçuvan, ülke ekonomisinin temel göstergesi olan Borsa’da, deprem, savaş gibi olağanüstü olaylar olmadığı sürece işlemlerin durdurulmasını normal karşılamadıklarını belirtti.

Bahçuvan, ‘Türk Telekom’daki grev nedeniyle gibi abuk sabuk, algılaması zor bir nedenle bugün Türkiye’de milyarlarca doların döndüğü borsanın kapalı kalmasını anlamakta güçlük çekiyoruz’ diyerek, işçilerle neden bir türlü anlaşma sağlanamadığını da anlayamadıklarını aktardı. Bu grevin artık tüketicilerin hayatına zarar vermeye başladığını ifade eden Bahçuvan, hükümetin bu işe bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Bahçuvan, şu görüşleri savundu: ‘Bugün biz borsa yatırımcılarına, işlem yapamamaktan doğan zararları tazmin için Türk Telekom yönetimine dava açma gibi bir hak doğmuş oluyor. Bugün Borsada işlem yapamayan insanların oluşan zararları, İMKB’nin bugün alacağı komisyon, aracı kurumların bugün işlemlerden alacağı kar payı ile ilgili çok ciddi tazminat davası açması hakkı doğmuştur, Türk Telekom yönetimine. Acaba Türk Telekom yönetimi halen bu grevi sürdürürken bunun bilincinde mi? Veya bizim gibi kurumların dava açmasını mı bekliyor.’

‘TÜRK TELEKOM DEVLETLEŞTİRİLSİN…’

Hükümete yönelik olarak ise Bahçuvan, ‘Bu işin vehameti çok kötü boyutlara gitmektedir. Ya bu kurumlar bir an önce anlaşmaya varsınlar ya da Türk Telekom’u tekrar devlet geri alsın, tekrar devletleştirilsin. Neyse şimdiye kadar ödenen bedel geri verelim Öger Grubuna, Türk Telekom’u geri alalım’ görüşünü aktardı.

 

Borsada bu tür olayların tekrar etmesi durumunda Türk Telekom yönetimine dava açacaklarını belirten Bahçuvan, şöyle devam etti: “Türk Telekom tekel gibi bir kurum, başka bir kurum bu hizmeti veremiyor. Bugün İMKB’de gördüğümüz boyutu diğer konularda veya savunma alanında karşımıza çıkabilir. 3G ihalesi de iptal olduğu için biz diğer teknolojik olanaklardan da faydalanamıyoruz. 3G ihalesi olsaydı, uydu üzerinden de internet erişimine sahip olabilirdik. Bu da olmadı. Türk Telekom’un tekel konumu daha da güçlendi. Ya bu tekel konumundan çıkarmak lazım Türk Telekom’u bir an önce, ya da bu grevi bitirmek lazım.’

 

Devletten bir adım beklediklerini ifade eden Bahçuvan, ‘Tabii işçi tarafını sıkıştırarak değil, parayı verecek tarafı sıkıştırarak bir adım bekliyoruz’ dedi.

 

ARIZA GİDERİLİRSE AÇILIŞ SAAT 14.00’TE

 

İMKB, hat arızasıyla ilgili, saat 13.30’a kadar sorunun giderilebilmesi halinde birinci seansın saat 14.00’te başlaması ve tek seans yapılmasının planlandığını bildirdi.

Borsa başkanlığından yapılan açıklamada, veri yayın kuruluşlarını etkileyen hat arızasının giderilebilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi:

Açıklamada, şöyle denildi:

“Türk Telekom tarafından çalışmalar sürdürülmektedir. Saat 13.30’a kadar sorunun giderilebilmesi halinde birinci seansın saat 14.00’te başlaması ve tek seans yapılması planlanmaktadır. Bu durumda seans, açılış seansıyla başlayacak ve sürekli müzayede ile sürdürülecektir. Sorunun 13.30’a kadar giderilememesi halinde birinci seansın başlangıç saati daha sonra ilan edilecektir.”

Bu grevin tamamını bu kitapta bulabilirsiniz.
http://www.bahcuvan.com/grevkitap.pdf

İlgili Haberin linki;
http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/283256-borsadan-telekoma-dava-tehdidi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.