Borsa arızası ders oldu altyapı yenileniyor

Borsa arızası ders oldu altyapı yenileniyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) sık sık teknik arıza meydana gelmesi yeni yönetimi harekete geçirdi. Altyapı yenilenecek…

Haftanın son işlem gününde Borsa’da teknik arıza yaşandı. Dün ilk seansta işlemlerin başlaması iki kez ertelendi. Arızanın giderilmesi sonrasında seans 14.00’te başladı.

İMKB, ilk seansta gerçekleştirilen tüm işlem ve emirlerin iptal edildiğini duyurdu. Borsa yönetimi bir daha böyle bir sorunla karşılaşmamak için teknik altyapıyı yenileme kararı aldı.

Dün teknik bir sorun sebebiyle işlemlerin başlamasının iki kez ertelenmesinin üzerine Borsa yönetimi sistem altyapısını yenileme kararı aldı.

Geçmişte Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile İMKB arasında yaşanan sürtüşme sebebiyle çözüme kavuşamayan sistem yenileme çalışmaları kısa sürede tamamlanacak.

Başkan İbrahim Turhan tarafından yürütülen operasyon kapsamında Borsa’nın teknolojik altyapısı tümüyle yenilenmiş olacak.

İMKB’ye yakın kaynaklar, teknik arızalar sebebiyle Borsa’da sorun yaşandığına dikkat çekerek, “Yeni yönetim geçmişte sık sık yaşanan teknik arızalardan ders çıkardı.

Hem SPK ile İMKB arasındaki gerginlik hem de Kamu İhale Kanunu sebebiyle bilişim sistemi şimdiye kadar yenilenememişti.

Şimdi bilişim sistemi süratle yenilenerek uluslararası standartlarda bir altyapı kurulacak. Borsa’da alışkanlık haline gelen teknik arızalar da tarihe karışacak.” dedi.

İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda dün 1. seans teknik bir sebepten dolayı durduruldu. Daha önce saat 10.25’te başlayacağı duyurulan sürekli müzayede işlemlerinin başlangıcı bir kez daha ertelendi.

İMKB’den yapılan açıklamada, bugün (dün) ilk seansta gerçekleştirilen tüm işlemler ve emirlerin iptal edileceği belirtildi. Yoğun çalışmalar sonucu arıza giderildi ve İMKB 14.00’te gün başı fiyat ve marjları ile yeniden açıldı.

İMKB’den yapılan açıklamada ilk seansta oluşan arızanın, “kapanış seansı” ile ilgili olmadığı, alım satım sisteminin veri aktardığı yapının döngüye girmesi sonucu oluştuğu bildirildi.

Borsa’nın açıklamasında, “Bilindiği üzere İMKB hisse senetleri piyasasında ilk seans bugün (dün) yaşanan teknik bir arıza nedeniyle yapılamamıştır. Bugün (dün) başlanacak olan kapanış seansı uygulamasına yönelik olarak gece saat 00.30’a kadar bütün üyelerimizin katılımıyla alım-satım sistemi test edilmiş ve uygulama testleri başarıyla tamamlanmıştır.

İlk seansta oluşan sorun 2 Mart 2012’de devreye alınacağı öngörülen ‘kapanış seansı’ ile alakalı olmayıp, alım-satım sisteminin veri aktardığı yapının döngüye girmesi sonucu oluşmuştur.” denildi.

Kapanış seansı hisse senetleri piyasası pazarlarında sürekli müzayede ve piyasa yapıcılı sürekli müzayede yöntemi ile işlem görecek. E (Eski) ve Y (Yeni) özellik kodlu menkul kıymetlerde, sadece ikinci seansın son bölümünde uygulanacak.

Varant ve borsa yatırım fonları ile temerrüt, rüçhan hakkı kuponu işlem sıraları kapanış seansına dahil olmayacak. Yarım iş günü olması sebebiyle tek seans yapılacak günlerde seans, kapanış seansı ile bitirilecek.

Teknik arızayı değerlendiren Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, sorunun hukukî sonuçları olabileceğine dikkat çekti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.