Kapalı tahtalar için umut ışığı

Kapalı tahtalar için umut ışığı

Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, SPK ve Meclis’teki görüşmeler ışığında kapalı tahtalara ilişkin bir çözüm inisiyatifinin oluştuğunu söyledi

Özellikle 2001 krizinde 10 binlerce yatırımcıyı mağdur eden tahtaları kapama işlemine karşı yatırımcı için umut ışığı doğdu. Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem sırası kapalı şirketlerin tahtalarının açılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı’nın açıklamalarının sevindirici olduğunu belirterek, gerek SPK Başkanı ile gerekse Meclis’te yaptıkları görüşmeler sonucunda seçim öncesinde kapalı tahtalara ilişkin bir çözüm inisiyatifinin oluştuğunu söyledi. Söz konusu sürecin 1998 yılında başladığını hatırlatan Bahçuvan, o dönemde Türkiye’nin genel bütçe büyüklüğü, GSYH ve bilanço büyüklüklerine bakıldığında, rakamların Türkiye için büyük meblağlar olduğunu belirtti.


MAĞDURİYET GİDERİLECEK

Bahçuvan, “Türkiye’de şu an itibariyle gelinen noktada bu mağduriyetlerin telafisi çok büyük rakamlar ifade etmiyor ve bunlar yatırımcıları koruma fonundan da karşılanabilir. O yüzden çeşitli şekillerde bu mağduriyetin telafisinin hızlanabileceği görüşündeyim. Diğer taraftan sermaye piyasasının büyümesi ve Türkiye’ye akan sıcak paranın bir şekilde Türkiye’ye zarar vermeyecek yerlere çekilmesi lazım. Burada tek adres sermaye piyasasıdır. Fakat tek taraflı büyüme olmuyor, küçük yatırımcıları da bu sisteme çekmek lazım. Yapılacak düzenlemelerle küçük yatırımcıların tekrar sistemle barışacağını umuyoruz” dedi. Bahçuvan, gerek halka arz seferberliği gerekse finansal okuryazarlık ve yatırımcı eğitimleri seferberliğinde kendilerinin de SPK ve İMKB’ye yardımcı olacaklarını belirterek, “Piyasaların çok yüksek veya düşük olması önemli değil. Önemli olan bilinçli bir şekilde piyasaya yatırım yapabilmek. İnsanlar piyasaları ne kadar iyi bilir, okuryazarlık ne kadar fazla olursa, mağduriyet oranı o kadar azalır. Manipülasyonlara kapılan yatırımcı sayısı da azalır” diye konuştu.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.