Reysas hisselerinde manipülasyon şüphesi

Reysas hisselerinde manipülasyon şüphesi

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, ”Reysas’ın son bir aylık işlemleri manipülasyon incelemesine tabi tutulmalı. Burada manipülasyon şüphesi doğdu” dedi.

Reysaş Taşımacılık Lojistik’in ortaklarından Rıfat Vardar’ın yanlışlıkla 6 milyon 101 bin 485 adet şirket hissesini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) satmasıyla ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bahçuvan, yatırımcıların, hakim ortakların yaptığı bu işlemden dolayı zarar gördüğünü savundu.

Bahçuvan, Borsa’da ilk defa böyle bir olayın gerçekleştiğini anımsatarak, şunları söyledi:

”’Reysaş’ın son bir aylık işlemleri manipülasyon incelemesine tabi tutulmalı. Burada manipülasyon şüphesi doğdu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından gereğinin yapılmasını talep ediyor ve SPK’yı göreve davet ediyoruz.

Bununla ilgili de eğer manipülasyon kararı çıkarsa SPK’dan, bu işlemlerin manipülasyon olduğuna dair bir tespit ortaya konursa, yatırımcılar tazminat talebiyle dava açabilirler. Bu konuda derneğimiz dava açmak isteyenlere yardımcı olacaktır. ‘Bu işin sorumlularından hesap sorulmalıdır’ diye düşünüyoruz.

Yatırımcıyı koruyacağız şeklinde yapılan açıklamalardan sonra, bu işlemler sırasında Reysaş hisselerinin hiçbir şekilde durdurulmaması, bu konuda şirkete ilişkin hiçbir girişimde bulunulmaması oldukça dikkati çekici. SPK’nın bu olay karşısında takınacağı tavır, bundan sonra bu tür işlemlere karşı ne yapacağını, ne tür önlemler alacağını gösterme açısından bir örnek oluşturacak.”

Bu işlemi yapan kişinin açıklama yaparak, ”Ben bunları yanlışlıkla sattım” dediğini hatırlatan Bahçuvan, bu satış işleminden zarar gören yatırımcıların zararının, satış işlemini gerçekleştiren kişi tarafından karşılanması gerektiğini savundu.

-”SPK’NIN BU İŞLEMLERİ DURDURMASI LAZIM”-

Ali Bahçuvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”SPK’nın bir defa bu işlemleri durdurması lazım. Hem SPK hem Borsa’nın devreye girmesi gerekiyor. ‘Yanlışlıkla sattım’ açıklaması üzerine hisseler işleme kapatılacaktı. Zararı olan tüm yatırımcıların zararı bu adamdan tahsil edilmek suretiyle, talepler toplanacaktı. Bir hafta on gün, kapalı mı kalır açık mı kalır, ona da Borsa karar verir. Bu arkadaşın, bu zararları ödedikten sonra hisselerini geri alabilme durumu ortaya çıkabilirdi. 

Halihazırda şirketin hisse senetlerinde çok aşırı, dalgalı hareketler ve manipülatif hareketler olmaya devam ediyor. Şimdi burada hisseleri bu satıştan sonra satan insanların zararları ne olacak? Bu arkadaş dönüp hisselerini geri alsa onların eline ne geçecek?

Burada en çok zararı yatırımcı gördü. Burada adam yaptığı yanlışı da kabul ediyor, SPK olarak senin demen lazım ki, ‘Kardeşim sen bu hatanı kabul etmişsin, sen bu adamlara parasını öde’. Açıklama yapacaksın, ‘ey yatırımcı arkadaşlar bu işlemden zarar görenler SPK’ya başvursun ekstreleriyle beraber’. Kimler başvurduysa onlara bakılacak, bu arkadaş zararlarını ödeyecek, ondan sonra hisseyi açarsın.”

SPK ve Borsa’nın bu konuda bir işlem yapmamasının oldukça düşündürücü olduğunu ifade eden Bahçuvan, ”Bu demektir ki, ‘biz borsada bu tür sert hareketlere, bu tür yanlışlıklara, arada yatırımcının yanmasına müsaade etmeye devam edeceğiz, borsada isteyen istediği gibi hareket edebilir’, bu, ‘biz kimseye dokunmuyoruz’ demektir” diye konuştu.

Ali Bahçuvan, yaşanan olayın bir başka örneği olmadığını kaydederek, bu ilk örnek karşısında gerekli yaptırımların yapılmaması durumunda, diğer halka açık şirketlerin de ”hata yapmaya başlayacaklarını” savundu.

-SATIŞA İLİŞKİN İNCELEME-

Bu arada İMKB yetkilileri, ”Rıfat Vardar’ın yanlışlıkla 6 milyon 101 bin 485 adet şirket hissesini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) satmasına ilişkin incelemenin devam ettiğini” bildirdi.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.