Şirketler fırsatı değerlendirsin

Şirketler fırsatı değerlendirsin

Borsa Yatırımcıları Derneği Ali Bahçuvan, hisse geri alımına ilişkin kararı değerlendirdi.

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) hisse geri alımlarına ilişkin düzenlemesi konusunda, şirketlerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Bahçuvan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bütün dünyada kriz ve panik havasının yayıldığı bir dönemde yerli bireysel yatırımcının panik içinde çok düşük fiyatlara hisse satmasının hisse senetlerinin çok hızlı değer kaybetmesine neden olduğunu hatırlattı.

Bu noktada SPK’nın, yatırımcıların beklentileri doğrultusunda hisse geri alımına ilişkin hızlı bir karar aldığını belirten Bahçuvan, düzenlemenin şirketlere büyük avantaj sağlamasını beklediklerini söyledi.

Bahçuvan, şöyle devam etti:

”Bizim burada tüm borsa şirketlerinden beklentimiz; şu an itibariyle nakit durumu yüksek olan ve bunu mevduat ve benzeri yatırım araçlarında tutan şirketlerin bu fırsatı değerlendirmesi gerekir. Çünkü bu hisselerin getirisi, şirketlerin mevduat benzeri yatırımlarından çok daha yüksek olacaktır. Bu da aslında piyasada hem kendilerine, hem şirketlerine olan güvenin göstergesi olarak algılanabilir. Şirketler hisse geri alımlarını yönetim kurulu kararıyla yapabilirler. Şirketlerin bir an önce harekete geçmelerini bekliyoruz. Birçok şirketin belli miktarlarda alım yapabilme fırsatı olduğunu görüyoruz. Bu uygulama, olası geri çekilmelerde, panik hareketlerde bir nevi fren görevi görecektir. Her zaman küçük yatırımcıya ‘uzun vadeli yatırımcı olun’ diyen şirketlerden biz de bu defa onların uzun vadeli yatırımcı olmasını bekliyoruz.”

SPK, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören tüm şirketlerin paylarını İMKB’de geri alabilmelerine ilişkin ilke ve esasların belirlendiğini bildirmişti. SPK bu düzenlemeyle, özellikle son dönemde dünya borsalarında ve İMKB’de görülen yoğun fiyat hareketlerine karşı şirketlere hisse fiyatlarındaki dalgalanmaları azaltıcı yönde imkan tanınmasını amaçlamıştı.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.