Ünlü borsacı Ali Bahçuvan ‘Elektro taksi’ filosu kuruyor

Ünlü borsacı Ali Bahçuvan ‘Elektro taksi’ filosu kuruyor

Türk iş dünyasının ‘borsa’dan tanıdığı Ali Bahçuvan, ciddi bir elektrikli araç yatırımı hazırlığında.

Türk iş dünyasının ‘borsa’dan tanıdığı Ali Bahçuvan, ciddi bir elektrikli araç yatırımı hazırlığında. Ali Bahçuvan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) küçük yatırımcıların yaşadığı sorunlara çare bulmak için kurulan Borsa Yatırımcıları Derneği’nin (BORYAD) son 11 yıldır başkanı.

Bahçuvan bu hafta hem yerli otomobil tartışmalarını, hem de cari açığı yakından ilgilendiren bir yatırım için kolları sıvadı.

Ortaklarıyla birlikte 1.2 milyon lira sermayeli ‘Ev Elektrikli Araç Dönüşüm ve Şarj İstasyonları’ adlı bir şirket kuran Bahçuvan, ilk hedefin benzinli ve dizel otomobilleri elektrikliye çevirmek olduğunu, ardından da elektrikli araçlar için Türkiye genelinde şarj istasyonları açacaklarını anlatıyor.
Yeni şirketin diğer büyük hedefi de bir ‘elektro taksi’ filosu oluşturmak.

Tofaş’a batarya tasarlıyor

Elektrikli araçların yavaş yavaş gündelik hayatın içine girdiğine dikkat çeken Bahçuvan, şunları anlatıyor:

“Müşterisi olmayan bir sahaya çok hızlı girmek mantıklı değil. Öncelikle müşteri yaratmak istiyoruz. Yeni kurduğumuz şirketin en büyük ortağı, yüzde 55 hisseyle, teknoloji şirketi ‘Ericom Telekomünikasyon ve Enerji’. Yüzde 65.86’sı halka açık olan Ericom, şu anda Tofaş için elektrikli otomobil bataryası araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla uğraşıyor. Elektrikli otonun ana maliyeti de zaten bataryası. Üretilen bu bataryayla hedefimiz normal arabaları da elektrikliye dönüştürmek. Daha sonra da şarj istasyonları ağı kuracağız. Bunun için şirketin adını ‘Ev’ koyduk. İnsanlar ‘Otomobilimi Ev’de şarj ediyorum’ desin istiyoruz. Cari açığın önemli bölümü petrolden kaynaklanıyor. O yüzden hükümetin yerli oto projesinin de elektrikli olacağını düşünüyoruz. Elektrikli otoya yöneliş cari açığa da çare olabilir.”

Hem şarj istasyonu hem taksi durağı

Ali Bahçuvan önemli bir projelerinin de şarj istasyonlarında konuşlandırılacak ‘elektro taksi’ler olduğunu anlatıyor. Bahçuvan, “Bunun için belediyenin de katılımı çok önemli. Elektrikli taksiler sokakta dolaşmayacak. Çağrı üzerine gidecek. Hem trafik rahatlayacak, hem çevre temiz kalacak. Tüm bu projelerin rahatlıkla başarılabileceğini düşünüyoruz” diyor.

Şu anda Türkiye’de Renault’nun Fluence modeliyle elektrikli oto üretimine başladığını hatırlatan Bahçuvan, diğer büyük oyuncuların da katılımıyla pazarın kısa sürede genişleyeceğine inandığını da söylüyor. Yeni kurulan şirketin ortakları arasında Ericom yönetiminde de olan Mustafa Bahçuvan ve Soner Bahçuvan da var. Ericom’un en büyük ortaklarından birisi de İlker Aydın.
Serkan Arman/Milliyet

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.